تبلیغات
♦♦عکس شیطان پرستان و اموها♦♦ - punk . پانک

punk . پانک

چهارشنبه 2 دی 1388 11:07 ق.ظ

نویسنده : MoHaMaD RezA ...
ارسال شده در: پانک ،

punk


punk Rock
3 تعریف هست که تو فلسفهء راک به طور کلی، و خصوصا تو پانك اصله (كه به هم كاملا مرتبطن):
*Iconoclasm : تمایل به نابودی آنچه مقدس شمرده می شه، و یا رایج یا سنتی است
*Nihilism : نفی كردن و بی پایه و اساس دونستن تمام ارزش ها- بدون ارائهء راه حلی - و اعتقاد به اینكه هیچ چیز به طور مطلق قابل فهم نیست
*Anarchism : تمایل به بی نظمی و ابهام؛ ضد ارزشهای نرمال در جامعه بودن، و كلا ضد هر چیزی كه از رشد و پیشرفت جلوگیری كند؛ و مخالفت با قدرت متمركز سیاسی
[البته اینها تعریف های خیلی خلاصه و كلی هستند]
حالا خود punk... اعضای پانك عقاید آزادیخاهانه شون رو از طریق هنرهای مختلف ابراز می كنن، كه مهمترین اونها موزیك ه. همچنین نقاشی، شعر، و داستان كوتاه. پانك ها از این طریق از خلاقیتشون برای به نمایش گذاشتن نارضایتیشون از ظلمها و استبداد حاكم بر جامعه، استفاده می كنن.
موسیقی پانك دارای Lyric های خشمگین و تند و سریع، در مورد مدرسه/AcademY، ناخشنودی از شرایط اجتماعی، ارتباطها/relationships، و مسائل خانوادگی ست. یكی دیگه از مشخصات این سبك اینه كه بعضی از آهنگهاش به كوتاهی 2 دقیقه است. ولی حتی تو این زمان كم، آهنگهاش می تونن حس خواننده رو منتقل كنن- كه این آهنگها معمولا خشم و عصبانیت رو نشون می دن. هدف این موزیك شوك آوردن، اهانت كردن، و حمله كردن به دیدگاههای عام است!
طرز لباس پوشیدن punk ها هم بیانگر دیدگاه این سبكه.

 پانك ها خودشون رو به شكلی در می آرن كه خارج از عرف باشه؛ به این ترتیب حسی كه نسبت به جامعه دارن، و همچنین ظلم ها و فقر در جامعه رو منعكس می كنن. اونها از وسایل/////object//// های معمولی ای مثل دكمه، تیغ، سوزن، و تكه های پارچه استفاده می كنن، و به عنوان سمبل حس هایی كه می خواد بیان كنن، از اونها استفاده می كنن.
پانک بودن كمك می كنه كه هر كس بتونه فردیت/شخصیت خاص خودش رو پیدا كنه، بدون اینكه از طرد شدن یا مورد قبول واقع نشدن بترسه.
*برای مثال، روی كلاه sweatshirt پانكی، تكه ای پارچه دوخته شده كه كلمهء Unity روش نوشته شده است... این معانی مختلفی می تونه داشته باشه، و در راس- خواستن وحدت در جامعه. و ژاكت جین پاره پوره ای كه روی اون كلمه های مختلفی نوشته شده كه نشون دهندهء سختیها، دردها، و ظلمهاییه كه جامعه ایجاد می كند، می باشد. پارگی لباس پانكها منعكس كنندهء فقر در جامعه و همچنین خشم است!

در بین دختر و پسرهای punk شلوار جین هایی كه رنگ و روشون رفته هم زیاد دیده می شه. بعضی از دخترها در پانك دامن های كوتاه یا شلوار چرم هم می پوشن؛ همچنین گاهی آرایش غلیظ، ولی خلاف عرف. موهاشون رو به رنگ های عجیب غریب می كنن، و به صورت نا مرتب یا spiked یا به حالات غیر معمول در می آرن- درست خلاف اون چیزی كه تو جامعه مورد قبوله!
یه نكتهء جالب؛ چند روز پیش یه جایی خونده بودم كه كلا پول خیلی زیادی برای ‌fashion های hip-hop در آمریكا خرج می شه: اولا- دقت كنین، سبكی مثه hip-hop یه fashion لعنتی خاص داره كه می خواد مردم ازش تقلید كنن! در حالی كه سبكی مثه Punk راه رو واسهء نشون دادن فردیت/individuallity خاص هر كس باز می كنه!
دوما- مردم این همه پول خرج می كنن كه تو مد hip-hop باشن، در حالی كه سبكی مثل punk یكی از دلایل طرز لباس پوشیدنشون، منعكس كردن فقر تو جامعه است.


فقط تفاوت رو ببینین!
band هایی مثل The Velvet Underground و The Silver Apples با تركیب كردن هنر، ایده آل های ضدارزش، و تقابل فرهنگی، با موزیك rock n roll، تاثیر شگفتی در بوجود اومدن Punk Rock در دهه ی 70 داشتند.
در اواخر دهه 60 و دهه 70، رویدادهای اجتماعی، مانند جنگ ویتنام، تورم، و بیكاری، در موسیقی اون دوران خودش رو منعكس می كرد. در حالی كه موسیقی جدی تر می شد، اما ارتطباتش با مسایل روزمره زندگی كم می شد و بیشتر حالت escapism (فرار از واقعیات) می گرفت. در همین زمان بود كه گروههای پانك در انگلیس با تاثیر گرفتن از این جو، و همچنین با كمك از موسیقی بعضی از bandهای آمریكایی، رو به گسترش رفتند. از اولین و مشهورترین این گروهها، The Sex Pistols بود.
lyric های پانك بیشتر به محكوم كردن طبقه ی اشراف انگلیس و بی صداقتیشون، و همینطور به اعتراض های ناامیدانه و خشونت بار بر مسایل و مشكلات اجتماعی، می پرداخت.

 
در سال 1976، manager گروه The Sex Pistols، مصاحبه ای با BBC ترتیب داد، كه در آن اعضای Sex Pistols عقاید رو راست و رك، و در خیلی از مواقع- تهین آمیزشون رو به عموم ابراز كردند. در پی این مصاحبه وزیر آموزش و پرورش انگلیس و هیات مدیره ی هنر لندن، مخالفتشون رو با پانك ها نشون دادند و به مردم "قول دادند" از پانك ها جلوگیری كنند!!
و بعد از همین مصاحبه بود كه پانك هاین مخالفت نتیجه ی عكس داشت و تعداد بیشتری رو نیز به سوی خود جلب كرد.
پانك باعث می شد مردم نگاهی به برخی حقایق بیاندازند، و عموم مردم از چیزی كه می دیدن خوششون نمی اومد. (مثل اون جمله ی سینوهه كه می گه: "ممكن است لباس و زبان و رسوم و آداب و معتقدات مردم تغییر كنه، اما حماقت آنها عوض نخواهد شد؛ و در تمام اعصار می توان به وسیله ی گفته ها و نوشته های دروغ مردم را فریفت. زیرا همانطور كه مگس عسل را دوست دارد، مردم هم دروغ و ریا و وعده های پوچ را كه هرگز عملی نخواهد شد دوست می دارند.").... در كل پیام اصلی پانك این بود كه هر كس، خودش باشها با مخالفت بیشتر عموم مواجه شدند. اما این مخالفت نتیجه ی عكس داشت و تعداد بیشتری رو نیز به سوی خود جلب كرد.
پانك باعث می شد مردم نگاهی به برخی حقایق بیاندازند، و عموم مردم از چیزی كه می دیدن خوششون نمی اومد. (مثل اون جمله ی سینوهه كه می گه: "ممكن است لباس و زبان و رسوم و آداب و معتقدات مردم تغییر كنه، اما حماقت آنها عوض نخواهد شد؛ و در تمام اعصار می توان به وسیله ی گفته ها و نوشته های دروغ مردم را فریفت. زیرا همانطور كه مگس عسل را دوست دارد، مردم هم دروغ و ریا و وعده های پوچ را كه هرگز عملی نخواهد شد دوست می دارند.").... در كل پیام اصلی پانك این بود كه هر كس، خودش باشه- یك individual (فرد) خاص برای خود باشه. John Lydon گفته بود "تنها چیزی كه می خوام به مردم بدم، فردیت خاص خودشونه....


راستی اینم کفشاشون


دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -